Andrzej Sapkowski początkowo nie planował kariery pisarskiej, poświęcając się pracy jako tłumacz tekstów. Jednak pewnego razu postanowił spróbować swoich sił po drugiej stronie barykady i przesłał do jednego z czasopism zajmujących się tematyką fantasy krótkie opowiadanie. Tym opowiadaniem był wiedźmin, który otworzył Sapkowskiemu drzwi do wydania pełnoprawnej powieści. Na początku jednak pojawiły się rozbudowane zbiory opowiadań, których zadaniem miało być wprowadzenie czytelników do zupełnie nowego i tętniącego magicznym życiem świata. Jak prawidłowo czytać Wiedźmina? Od których książek zacząć?

Prawidłowa kolejność

Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z Wiedźminem, lepiej podejść do zaznajamiania się z serią w kolejności chronologicznej. W taki sposób wszystko będzie dla nas jasne i zrozumiałe, co ułatwi nam śledzenie fabuły oraz zrozumienie niektórych powiązań pomiędzy postaciami. Na samym początku sięgnijmy więc po dwa zbiory opowiadań (Ostatnie życzenie oraz Miecz przeznaczenia). Są to historie, w których poznamy głównych bohaterów cyklu, a także dowiemy się o ich pochodzeniu. Dopiero po przeczytaniu obydwu zbiorów sięgnijmy po pełnoprawną sagę o Wiedźmin w ofercie księgarniie, czyli: Krew elfów, Czas pogardy, Chrzest ognia, Wieża Jaskółki oraz Pani Jeziora. To pięć części, w których główną postacią jest w końcu Geralt z Rivii i to też z jego perspektywy przyjdzie nam śledzić opisane przez Sapkowskiego wydarzenia. 

Co czytać po sadze?

To jednak nie wszystko, co do zaoferowania ma Andrzej Sapkowski. Po pięciotomowej sadze przyjdzie czas na to, aby sięgnąć po… Sezon burz. To pojedyncza powieść, która według autora stanowić miała swoiste zakończenie sagi o Wiedźminie. Sezon burz to ostatnia książka z uniwersum Wiedźmina, którą wydał Sapkowski. Dlatego też przez czytelników traktowana jest jako całkowite zakończenie przygód Geralta i spółki. Seria Sapkowskiego to świetnie napisana historia, która powinna spodobać się nie tylko miłośnikom powieści z gatunku fantasy, ale i tym czytelnikom, którzy lubią wciągające i skomplikowane opowieści. 

Seria książek o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego to:

– rozbudowana i wielowątkowa opowieść o człowieczeństwie,

– złożone i fascynujące uniwersum pełne życia,

– mieszanka mitologii nordyckiej oraz słowiańskiej,

– oryginalny pomysł na fabułę,

– historia przedstawiona w powieściach i zbiorach opowiadań,

– kultowy bohater, który stał się stałym elementem współczesnej popkultury.