Ostatnie życzenie to zbiór opowiadań, który zapoczątkował wielką karierę Andrzeja Sapkowskiego. To właśnie w tych krótkich opowieściach dane jest nam postać kultową dzisiaj postać, jaką stał się Geralt z Rivii. Co jednak bardziej interesujące, mężczyzna pełni w tej antologii jedynie poboczną rolę. Pojawia się w niektórych opowiadaniach, ale to nie na nim skupiona jest cała fabuła. W tym przypadku Ostatnie życzenie pełni raczej funkcję historii, która ma wprowadzić nas w fikcyjne, ale jakże złożone uniwersum. Czy wiedźmin to cykl książek dla każdego? Czy może zadowoli jedynie fanów książek z gatunku fantasy?

Odzwierciedlenie naszego świata

Wiedźmin to świetna literacko opowieść, przesycona akcją i świetnie wykreowanymi, charakterystycznymi postaciami. Jednak żadna z tych rzeczy nie świadczy o jej wybitności. To, co sprawiło, że książki Sapkowskiego osiągnęły tak duży sukces, to doskonała wręcz umiejętność autora do przeniesienia bolączek współczesnego świata na łamy swojej fikcyjnej powieści. Bohaterowie sagi o Wiedźmin w ofercie księgarniie boją się tego, co obce, z kolei strach przed innym przeradza się powoli w nienawiść. Pełno tu rasistów i osób, które chcą się wzbogacić na mniej zamożnej części społeczeństwa. Podziały są ogromne, a rządzą jak zwykle ci, którzy mają najwięcej pieniędzy. Brak tu bohaterów jednoznacznie dobrych i jednoznacznie złych, a moralność jest ciężką do określenia cechą. Sam Geralt zresztą doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jego czyny czasami przynoszą więcej zła, aniżeli pożytku. 

Książka o ludziach

Walki z potworami są jedynie dodatkową atrakcją książek skupiających się na historii Wiedźmina i jego przyjaciół. To, co w serii jest według Sapkowskiego najważniejsze, to ludzie i łączące ich relacje. Bez względu jak zły świat, w którym żyjemy, by nie był, ludzkość nadal walczy o to, by znaleźć w nim, choć skrawek spokojnej i dającej nadzieję powierzchni. Saga o Wiedźminie to seria książek, które zadowolą nie tylko entuzjastów dobrych powieści z gatunku fantasy. To po prostu świetna opowieść o ludziach, rzeczywistości, w której przyszło nam żyć oraz o rozumieniu moralności. 

Czym wyróżnia się seria o Wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego:

– urzekający i pełen kolorytu język,

– udane odzwierciedlenie naszej rzeczywistości,

– wypunktowanie ludzkich przywar,

– opowieść bez jednoznacznie dobrych i złych postaci,

– ogromny i pieczołowicie zbudowany fikcyjny świat,

– historia o poszukiwaniu moralności.